KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Sivil Savunma

KSÜ’de ‘4. Geleneksel AFAD-DAKİK Günleri’ Etkinliği Düzenlendi-23.11.2018

12 Kasım ‘’Afet Eğitimi Hazırlık Günü’ kapsamında Kahramanmaraş Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sivil Savunma Uzmanlığı ve KSÜ Doğal Afet Arama Kurtarma İlk Yardım Öğrenci Topluluğu (DAKİK) tarafından KSÜ personel ve öğrencilerine yönelik afet bilinci oluşturmak amacıyla ‘4. Geleneksel AFAD-DAKİK Günleri’ etkinliği düzenlendi.

‘4. Geleneksel AFAD-DAKİK Günleri’ KSÜ Avşar Yerleşkesi Merkez Kafeteryada AFAD ekipleri tarafından tanıtım amaçlı stant açılmasıyla başladı. AFAD ekipleri arama ve kurtarma faaliyetlerinde kullanılan ekipman ve donanımları uygulamalı olarak tanıtırken, tanıtım standını gezen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yetkililerden yürütülen çalışmalar ve arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılan ekipmanlar hakkında bilgi aldı.

Etkinlikler kapsamında KSÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonunda personel ve öğrencilere ‘’Afet Bilinci Eğitimi’’ verildi. Eğitim programının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Bu tür önemli etkinliklerin üniversitemizde gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Can, etkinliğin düzenlenmesine katkı sunan AFAD, KSÜ Sivil Savunma Uzmanlığı yetkilileri ve DAKİK üyelerine teşekkür etti.

AFAD ekiplerimizin arama ve kurtarma faaliyetlerindeki başarılı çalışmalarının dünya tarafından takdirle takip edildiğine dikkat çeken Rektör Can, üniversite bünyesinde düzenlenen bu tür eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasının önemine değindi. Öğrencilere bu eğitimlerden en verimli şekilde faydalanmaları tavsiyesinde bulunan Rektör Can, “Afetler hayatın gerçeği. Afetleri engelleyemiyorsak, afetlere karşı hazırlıklı ve afet anında yapılması gerekenler hususunda eğitimli olmalıyız. Burada aldığımız eğitimleri çevremizle paylaşarak daha çok insanımızın afet anında hayata tutunmasına vesile olabiliriz.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından AFAD Eğitim Uzmanı Mehmet Arık, katılımcılara afet anında nasıl hareket edeceklerini uygulamalı bir şekilde göstererek söndürme, kurtarma, koruma ve ilkyardım konularında da bilgi verdi.

Etkinlikler kapsamında AFAD uzmanları tarafından Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu bahçesinde yangın tatbikatı gerçekleştirilerek yangın tüplerinin doğru ve etkili kullanımına ilişkin uygulamalı eğitim verildi.